Napisany na Luty 8, 2012

Nowy układ funkcjonalny w starym mieszkaniu

 

Gdy szukamy nowego mieszkania , przeglądając propozycje developerów, wybieramy lokal, który odpowiada naszym wymaganiom. Ma odpowiednia lokalizację, przystępną dla nas cenę i właściwy dla naszych potrzeb układ pomieszczeń. Inaczej jest w sytuacji, gdy stajemy się szczęśliwymi posiadaczami mieszkania z tzw. ,,rynku wtórnego”.

Tak właśnie było w przypadku tego mieszkania….

Na dużej, prawie stumetrowej powierzchni była odpowiednia ilość miejsca dla czteroosobowej rodziny. Niestety układ pomieszczeń nie pozwalał na funkcjonalne rozplanowanie ich przeznaczenia.Przechodnie pokoje, wejście do łazienki w kuchni, wąski, długi korytarz – to dosyć poważne mankamenty tego mieszkania.

 

Oryginalny układ pomieszczeń

 

 

Biorąc pod uwagę usytuowanie ścian nośnych i pionów kanalizacyjnych zaproponowałam dwa układy funkcjonalne.

 

 

Pierwszy

Została zlikwidowana ścianka działowa miedzy kuchnią a salonem. Drzwi do łazienki zostały przesunięte tak, by powstał spory kącik na zabudowę kuchenną. W hollu została wydzielona przestrzeń do przechowywania kurtek, płaszczy, butów . By zaoszczędzić miejsca na komunikację zamiast standardowych drzwi zostały zaplanowane drzwi przesuwne z płyty meblowej na mechanizmie stosowanym do szaf wnękowych.Ściana dzieląca pokoje dzieci została częściowo wyburzona. Pozostała przestrzeń została zabudowana ściankami regipsowymi na konstrukcji metalowej. W miejscu amfilady znalazło się miejsce na dwa oddzielne pokoje z garderobami i część komunikacyjną z wnęką na szafę.

 

W drugim….

   Po sprawdzeniu możliwości podłączenia wod- kan mieszkanie zostało podzielone na część oficjalną i prywatną. Z poprzedniej wersji została tylko garderoba w hollu wejściowym. Dwa sąsiadujące ze sobą pokoje zostały połączone i stworzyły wygodna przestrzeń dzienną, w której zmieści się duży aneks kuchenny, wygodny stół i kącik wypoczynkowy. W głębszej części mieszkania powstały trzy sypialnie połączone wewnętrzną niezależną komunikacją. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania zcałkowicie znika problem przechodnich pomieszczeń.